Historie

Základní škola a mateřská škola Ústí je malotřídní škola, jejíž vznik se datuje od roku 1889 podle kroniky řídícího učitele Metoděje Harny. Většinou byla dvoutřídní, jen v počátcích výuky a v období poklesu počtu dětí byla jednotřídní pro žáky 1. stupně základní školy. Z bytu někdejších řídících učitelů byla časem vybudována nejprve mateřská škola, později a to až dodnes, školní jídelna. Pro provoz mateřské školy byla postavena vedlejší samostatná nová budova v roce 1977.

Dnes se tedy v budově školy nachází dvě učebny, kabinet, počítačová učebna, školní kuchyně s jídelnou. Děti si dále mohou své zájmy, znalosti a dovednosti rozvíjet v zájmových kroužcích školní družiny. Výhodou je velká zahrada a víceúčelové hřiště, kde mohou děti sportovat a trávit relaxační chvilky. Chodí k nám  děti z Ústí, Skaličky, Hranic, Horních Těšic a Kamence.

Velkou předností naší malotřídky je nízký počet žáků ve třídě, individuální přístup a takřka rodinné prostředí. To dává možnost předcházet negativním jevům, které s sebou přinášejí velké početné kolektivy dětí.